[./inicio-spanish.htm]
[./index.htm]
[./index.htm]
[./competitions_uefs_male_national-team-inglish.htm]
[./competitons_uefs_male_champions-inglish.htm]
[./competitions_uefs_male_cup-uefs-inglish.htm]
[./competitions_uefs_male_veteranos-inglish.htm]
[./competitions_uefs_male_world-teams-inglish.htm]
[./competitions_uefs_female_national-team-inglish.htm]
[./competitions_uefs_female_champions-inglish.htm]
[./competitions_uefs_female-cup-uefs-inglish.htm]
[./competitions_uefs_female_supercup_inglish.htm]
[./noticias-inglish.htm]
[./agenda-inglish.htm]
[./agenda2011-inglish.htm]
[./agenda-2012-inglish.htm]
[./agenda-2013-inglish.htm]
[./agenda-2014-inglish.htm]
[./comites-inglish.htm]
[./secretariageneral-inglish.htm]
[./estatutos-inglish.htm]
[./disciplina-inglish.htm]
[./multimediavideos-inglish.htm]
[./multimediagaleriafotos-inglish.htm]
[Web Creator] [LMSOFT]
Select your language
European Union of Futsal (U.E.F.S.)
Union Europea de Futsal
COMPETITION SCHEDULE
COMPOSITION OF GROUPS
23/05/2014
14:00  CZECH R. - ITALY                      
16:00  BELARUS - KAZAKHSTAN  
18:00  RUSSIA - FRANCE                                                 

24/05/2014
14:00  ITALY - ISRAEL                               
16:00  KAZAKHSTAN - BELARUS                              
18:00  FRANCE - NORWAY      

25/05/2014  
16:00  ISRAEL - CZECH R.                                       
18:00  NORWAY - RUSSIA                   

26/05/2013
12:00  1st QUARTERFINAL: (FRANCE - KAZAKHSTAN)  (I)
14:00  2nd QUARTERFINAL: (BELARUS - ITALY)  (II)
16:00  3rd QUARTERFINAL: (CZECH REPUBLIC - NORWAY)  (III)
18:00  4th QUARTERFINAL: (RUSSIA - ISRAEL)  (IV)

27/05/2013
10:00  POSTS 5th TO 8th: FRANCE - BELARUS 
12:00  POSTS 5th TO 8th: NORWAY - ISRAEL
16:00  1st SEMIFINAL: KAZAKHSTAN  - ITALY  SF1
18:00  2nd SEMIFINAL: CZECH REPUBLIC - RUSSIA  SF2

28/05/2013
16:00  FINAL: WINNER SF1 - WINNER SF2
GROUP "B"
1- RUSSIA
2- NORWAY
3- FRANCE
GROUP "C"
1- BELARUS
2- KAZAKHSTAN
GROUP "A"
1- CZECH REPUBLIC
2- ISRAEL
3- ITALIA
GROUP "A"
GROUP "B"
GROUP "C"
1. Czech Republic
2. Israel
3. Italy
1. Russia
2. Norway
3. France
1. Belarus
2. Kazakhstan
DATA
TIME
MACTH
RESULT
23.05
14:00
Czech Republic (*) - Italy
1
1
24.05
14:00
Italy - Israel
7
2
25.05
16:00
Israel - Czech Republic
1
4
  
 
Team
P
C
T
L
PG
GA
P
D
1
 Czech Republic  (*)
2
1
1
0
5
2
5
+3
2
 Italy
2
1
1
0
8
3
4
+5
3
Israel
2
0
0
2
3
11
0
-8
(*) Macth Winner by Penaltys 4-3, so a score extra point in the standings
 
Team
P
C
T
L
PG
GA
P
D
1
Russia
2
2
0
0
8
3
6
+5
2
France
2
0
1
1
2
6
2
-4
3
Norway
2
0
1
1
5
6
1
-1
(*) Macth Winner by Penaltys 5-4, so a score extra point in the standings
DATA
TIME
MACTH
RESULT
23.05
16:00
Belarus - Kazakhstan
3
1
24.05
16:00
Kazakhstan - Belarus (*)
5
5
  
 
Team
P
C
T
L
PG
GA
P
D
1
Belarus (*)
2
1
1
0
8
6
5
+2
2
Kazakhstan
2
0
1
1
6
8
1
-2
(*) Macth Winner by Penaltys 7-8, so a score extra point in the
DATA
TIME
MACTH
RESULT
23.05
18:00
Russia - France
4
0
24.05
18:00
France (*) - Norway
2
2
25.05
18:00
Norway - Russia
3
4
  
XII CHAMPIONSHIP MALE EUROPE NATIONAL TEAM
QUARTER FINALS
Data
Time
Match
 
Result
26.05
12:00
FRANCE - KAZAKHSTAN
 
2
3
26.05
14:00
BELARUS - ITALY
 
0
1
26.05
16:00
CZECH REPUBLIC - NORWAY
 
2
1
26.05
18:00
RUSSIA - ISRAEL
 
7
2
  
RESULTS AND STANDINGS

     
Data
Time
                                    Match
 
Result
27.05
16:00
KAZAKHSTAN  - ITALY
 
3
6
27.05
18:00
            CZECH REPUBLIC - RUSSIA      
 
1
4
  

SEMIFINALS
MATCHES POSITIONS 5th 8th

     
Data
Time
Match
 
Result
28.05
16:00
ITALY - RUSSIA
 
4
5
 
 
 
 
 
 
  

 FINAL
Data
Time
Match
 
Result
27.05
10:00
                               FRANCE - BELARUS
 
3
4
  
MATCHES POSITIONS 5th 8th
Data
Time
Match
 
Result
27.05
12:00
 NORWAY - ISRAEL             
 
5
2
  

GENERAL CLASSIFICATION FINAL XII CHAMPIONSHIP  MALE EUROPE NATIONAL TEAMS

1 st
RUSSIA
2 nd
ITALY
3 rd
KAZAKHSTAN
4 th
CZECH REPUBLIC
5 th
NORWAY
6 th
BELARUS
7 th
FRANCE
8 th
ISRAEL


Top Scorer: Rashid Esben (Norway) and Valenti Orazio (Italy)

Best Gollkieper: Kunicky Dominik (Republica Checa)

Best Defender: Eduardo Dias (Italia)

Best Forward: Andrei Mironov (Rusia)

Top Player:  Andrei Monakhov  (Rusia)